Кампания
Национална кампания за мониторинг на твърдите отпадъци
![](images/plastmasov_bokluk.jpg)
Пластмасата може да е евтин, многофункционален и удобен материал, но е истинско бедствие за околната среда. Всяка година се произвеждат около 300 млн. тона пластмаса и от 1950 г. са произведени около 6 млрд. тона от нея. Тя запушва депа за отпадъци, заклещва се в арктическия лед, замърсявайки океаните и причинявайки вреди на околната среда. Освен чисто естетичния аспект на замърсяването на океаните, съществува една още по-сериозна заплаха за морските обитатели. Те или объркват боклука с храна, или го поглъщат случайно. Какви са последиците - след като пластмасата веднъж влезе в храносмилателния тракт на китовете, ще стои там докато запуши храносмилателната система, което накрая води до тяхната смърт от глад и/или от перфорация на стомаха. Да не споменаваме за отломките, които могат да ги наранят и без да ги поглъщат - като острите предмети, стари рибарски мрежи, куки и др. Оплитането в пластмасови отпадъци също е огромен проблем, който може да доведе до смърт поради заболяване или задушаване.
Отпадъците по крайбрежието са много видим проблем, който е ясен за обществото, но тези в морската среда не са толкова видими и са слабо познати. За предотвратяването и намаляването им все още слабо се използват обществената ангажираност и ресурса на образователните институции, учители, екоактивисти и НПО от крайбрежието, както и формите на т. нар. гражданска наука, които намират приложение за събиране на данни за мониторинг и включването им в базата данни на Европейската агенция за околна среда.
В отговор на тревожната тенденция и осъзнавайки важността за информиране на обществеността по този проблем, ЧЦЕИО стартира национална кампания за мониторинг на твърдите отпадъци по крайбрежието. Продължителността на кампанията е до 31 октомври 2016 г., когато ще се отбележи 20-та годишнина от подписването на Стратегическия план за действие за възстановяване и опазване на Черно море и обявяването на датата 31 октомври за Международен ден на Черно море. Целта на кампанията е да ангажира с проблема за натрупването на твърдите отпадъци и предотвратяването му образователните институции, учители, екоактивисти и НПО от крайбрежието,които от своя страна биха могли да приобщят и други обществени групи, своите семейства,близки и приятели. За тяхно улеснение в тази секция ще бъдат публикувани материали за кампанията и информационни дейности, свързани с проблема за твърдите отпадъци в морето и по крайбрежието. Материалите могат да се ползват успешно многократно при отбелязването на различни екологични дати, тъй като проблемът засяга почти всички компоненти на околната среда.